Publicat el per admin

Plats d’èxit als menjadors de DIVERJOC

Des de DIVERJOC hem cregut interessant compartir amb tots vosaltres quins són els plats d’èxit d’aquest curs escolar 2017 / 2018 que tot just acaba. Volem donar valor a la feina que l’equip de cuina, encapçalat per l’Albert Aris com a cap de l’Àrea de Cuina de l’entitat, realitza tots els dies darrere dels fogons escolars.

És per això que en aquest article compartirem amb vosaltres els secrets de les nostres elaboracions. Us facilitem, a més dels passos a seguir per l’elaboració de cada plat, unes taules comparatives de les quantitats que utilitzem als nostres menjadors i les que heu d’utilitzar vosaltres a les vostres cuines. Ara ja no tens excusa… a cuinar!

ESPIRALS DE COLORS AL PESTO DE L’ESCOLA FORT PIENC

A l’Escola Fort Pienc de Barcelona un dels plats estrella, que satisfà les boques de petits i grans, són els Espirals de Colors al Pesto. El nostre equip de cuina, format pel cuiner Txus i l’assistent de cuina Mari Carmen, ens ha preparat aquesta relació i recomanacions que us compartim.

Quantitats de producte

Nota 1: les quantitats que es serveixen a l’Escola Fort Pienc segueixen el gramatge recomanat per la Generalitat de Catalunya per infants de 7 a 12 anys.

Nota 2: a l’Escola Fort Pienc canviem els pinyons de la salsa pesto per nous, tot i que és cert que originalment la salsa es confecciona amb pinyons.

Preparació

El pesto és una salsa freda italiana de color verd clar que s’elabora en morter o de forma mecànica. El pesto clàssic es prepara amb fulles d’alfàbrega fresca triturades, all, oli d’oliva, sal, pebre, pinyons i formatge. Generalment s’utilitza per acompanyar plats de pasta i, malauradament, cada cop és més freqüent comprar-la envasada.

  1. Tritureu l’alfàbrega, els alls i els pinyons fins aconseguir una pasta homogènia.
  2. Afegiu a la pasta 60ml de d’oli d’oliva i barregeu-ho enèrgicament per aconseguir una pasta de consistència cremosa.
  3. Afegiu l’oli restant deixant caure un raig prim i sense deixar de batre per aconseguir una emulsió perfecta.
  4. Afegiu els formatges i removeu amb una cullera de fusta. Si fos necessari afegiu sal i/o pebre per compensar el sabor.

L’ESTOFAT DE VEDELLA DE L’ESCOLA BEETHOVEN

A l’Escola Beethoven de Santa Coloma de Gramenet un dels plats fort del menú, que fa les delícies de la canalla i el professorat, és l’estofat de vedella.  El nostre equip de cuina, format per la cuinera Mari i l’assistent de cuina Manuela, ens ha preparat aquesta relació i recomanacions que us compartim.

Quantitats de producte

Nota 1: les quantitats que es serveixen a l’Escola Beethoven segueixen el gramatge recomanat per la Generalitat de Catalunya per infants de 7 a 12 anys.

Nota 2: com podeu veure a l’Escola Beethoven la recepta manté el vi blanc, però no és problema ja que durant la cocció l’alcohol del vi s’evapora.

Preparació

A continuació facilitem els passos a seguir per preparar el nostre plat:

  1. Ho posarem tot en cru, menys les patates, en una cassola amb 4 dits d’aigua i ho deixarem bullir a foc lent durant 1 hora.
  2. Mentrestant pelarem i tallarem les patates a trossos mal trencats. Després les fregirem.
  3. A continuació afegirem les patates a la cassola deixant que bulli tot junt una estona més (uns 10 minuts aproximadament).
  4. Per últim rectificarem la sal si cal.
Aquesta entrada ha esta publicada en General. Afegeix a les adreces d'interès l'enllaç permanent.

Els comentaris estan tancats.